Василь Сухомлинський - український педагог, письменник та поет, що практично усю свою творчість та життя присвятив вихованню й навчанню молоді.

 

З під його пера вийшло понад 600 статей, 1500 оповідань та казок для дітей.

 

Безліч творів українця було перекладено на 53 іноземні мови, його праці видавалися в Англії, Китаї, Японії, Німеччині, Франції, Іспанії, Польщі та багатьох інших країнах.

Сухомлинського по праву можна вважати людиною, яка розбиралася у стосунках між батьками та дітьми.

«Не руйнуйте в дитячому серці святиню – віру в торжество добра, в добре начало в людині».

Василь Сухомлинський

Афоризми

  • Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе.
  • Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини – ніщо.
  • Розніжені і розбещені індивідууми формуються тоді, коли в їхньому житті домінує єдина радість – радість споживання.
  • Справжня любов народжується тільки в серці, що пережило турботи про долю іншої людини.
  • Дитина – дзеркало родини; як у краплі води відбивається сонце, так у дітях відбивається моральна чистота матері і батька.
  • Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.
  • Совість – це емоційний страж переконань.
  • Роки дитинства – це насамперед виховання серця.
  • Там, де є суворість і вимогливість жінки, дівчини, юнак стає справжнім чоловіком.
  • Багато лих мають своїми коренями саме те, що людину з дитинства не вчать керувати своїми бажаннями.
  • Людина звелася над світом усього живого насамперед тому, що горе інших стало її особистим горем.

Як вибрати книгу для читання

    Від того, які книжки з’являються на книжковій полиці у дитини, залежить те, яким читачем, знавцем гарної літератури він стане в майбутньому.

     Обирайте відповідні книги, які: цікаві для дитини;  написані або перекладені гарною літературною  мовою.

    Подбайте про те, щоб в руки дитини потрапляли дійсно хороші книги.

    Уважно переглядайте видання, ілюстрації, тексти, палітурку книжки. Для дизайну дитячих книг існує багато вимог, адже вони мають бути не лише естетичними, але і дуже строго відповідати санітарно-гігієнічним нормам.

    Оформлення шрифту основного тексту у виданні для дітей до 10 років має бути однаковим упродовж усієї книги. Це означає, що основний текст має бути одного малюнка і розміру, не повинні чергуватися зображення – пряме і курсивне, напівжирне і світле і тому подібне.        

Для дітей 10-17 років допустимі два варіанти шрифтового оформлення основного тексту.

   Якщо дитина захоплюється якою-небудь темою, допоможіть вибрати потрібну літературу.

   У підборі потрібних книжок можна звернутися до   бібліотеки. Саме тут є видання, які розраховані на різний вік і рівень розвитку. Окрім того, фахівцям легше знайти та підібрати таку літературу.

    Помилкою багатьох читаючих батьків є думка про те, що усі необхідні дитині книги є у них вдома. Домашні бібліотеки не можуть складати конкуренцію публічним, а надихнути малюка на читання може приклад інших дітей - читачів бібліотеки.

Десять порад як зацікавити дитину до читання

  1. Давайте хороший приклад вашій дитині,показуючи їй,як вам подобається читати. Тримайте вдома велику кількість книг та журналів. Нехай ваша дитина побачить вас за читанням.
  2. Дайте дитині подивитись вашу книгу. Читайте її вголос або дозвольте їй прочитати її вам. Визначте певний час і місце для читання.
  3. Регулярно відвідуйте бібліотеку. Покажіть вашій дитині, як бібліотека працює і де дитина може знайти свої улюблені книги.
  4. Приносьте своїй дитині книги, які задовольняють її індивідуальним потребам, наприклад таким, як спортивні змагання, тварини чи балет, включаючи художню і документальну літературу.
  5. Зацікавте свою дитину яким – небудь хобі чи діяльністю, котре потребує читання та подобається їй. Конструюйте, готуєте їжу, грайте в настільні ігри, оскільки такі заняття потребують, щоб дитина читала інструкції.
  6. Заохочуйте вашим дітям до листування зі своїми однолітками. Ними можуть бути друзі, котрі переїхали далеко, далекі родичі, просто друзі з листування.
  7. Організуйте пошук скарбів. Заховайте якусь річ, наприклад, нову книгу, а потім пишіть письмові підказки, котрі приведуть дитину на це місце.
  8. Заплануйте екскурсію в зоопарк, цирк, музей і т.п. Знайдіть книги, котрі з цим пов’язані і поділіться ними з вашою дитиною.
  9. Заохочуйте вашу дитину складати різні історії і записуйте їх в той час, коли вона їх розповідає. Зробіть її власну збірки оповідань,записуючи історії і додаючи її власні малюнки. Пізніше ваша дитина зможе читати свою книгу вам, другу, молодшому брату чи сестрі.
  10. Якщо ваша дитина – неохочий читач,вигадайте гру в читання буденних речей, таких як коробки з – під каші, наклейки, старі листівки, комікси, програми телепередач. На холодильнику чи інформаційній дошці лишайте повідомлення, котрі можуть її зацікавити.

Поради батькам від Йоанни Ліндбек "Як зацікавити дитину читання".

  Читайте дитині вголос, навіть після того. Як вона навчилася читати самостійно.

  Обговорюйте з дитиною прочитане «Що сподобалося?», «Що було нудним і чому?»

   Ретельно добирайте книжки до читання з дитиною, і не лише з того що ви читали в дитинстві. Шукайте з поміж сучасних видавничих новинок, адже вони ближчі сучасним дітям.

  Читайте самі, адже дитина наслідує дорослих, а надто батьків, а не лише робить те, що ті їй скажуть.

Обговорюйте з дитиною зокрема, й ті книжки, які ви читали для себе. Розкажіть дитині, як вони на вас впливають, чим захоплюють.

  Організуйте дитині візит до бібліотеки. Нехай вона пізнає, яке воно королівство книжок, де мешкають книги, книжки, книжечки.

  Читайте дитині не лише художню літературу, спробуйте будь-що, аби воно було текстом. Скажімо, візьміть кулінарну книгу і приготуйте щось разом із дитиною за одним із прочитаних рецептів.

  Використовуйте для читання з дитиною книжки різних форматів – паперові, електронні, аудіо книжки.